AANB18100U Selvstudium af valgfrit antropologisk kursus (Bachelor)
Independent study of an optional anthropology course (Bachelor)
Selvstudium af et valgfrit antropologisk kursus er en mulighed for bachelorstuderende, der ønsker at specialisere sig i en tematik eller en region som Institut for Antropologi ikke udbyder et kursus i.
Ønsker du at selvstudere, modtager du en vejledningstime fra en underviser på Instituttet. Denne vejledningstime skal primært benyttes til at underviseren hjælper dig med at sammensætte et pensum. Underviseren skal som en del af din eksamen godkende pensum.
Du kan maks. selvstudere 2 valgfag.
Det er en mulighed at søge inspiration i tidligere udbudte kurser. Sådanne kurser kan ses i arkivet på https://kurser.ku.dk
Eksempler på kurser, der for tiden ikke udbydes, er blandt andet:
AANB05070U Introduction to the Anthropology of Islam and the Middle East: https://kurser.ku.dk/archive/2022-2023/course/AANB05070U
AANB11066U Contemporary South Asia: Reason and Religion: https://kurser.ku.dk/archive/2021-2022/course/AANB11066U
AANA18116U Digital Identities: https://kurser.ku.dk/archive/2021-2022/course/AANA18116U
AANB11076U Protest, Resistance, Rebellion and Revolution https://kurser.ku.dk/archive/2021-2022/course/AANB11076U
• Dokumentere kendskab til den relevante litteratur for felten
• Redegøre for sine valg af empirisk materiale
• Reflektere over implikationer af valgte analytiske greb
Ca. 700 sider
- Kategori
- Timer
- Forberedelse (anslået)
- 169
- Vejledning
- 1
- Eksamen
- 36
- I alt
- 206
Proceduren for selvstudium af et valgfrit antropologisk kursus er:
- Du tilmelder dig til selvstudium via selvbetjeningen i kursustilmeldingsperioden.
- Du tager kontakt til en ansat på Institut for Antropologi (Ph.D., post.doc, Undervisningsassistent, adjunkt, lektor eller professor) og laver en aftale omkring selvstudie. På Instituttets hjemmeside kan du se, hvad de ansatte er specialiseret i.
- Du afholder en vejledningsgang med underviser. Inden vejledningen afleverer du et litteraturudkast som oplæg til vejledning. Fokus i vejledningen er på litteratur, interessefelt og ideer vedrørende opgavefokus.
- Du afleverer et essay og en litteraturliste på 700 sider på den fastsatte frist for aflevering af kursusessays.
- Senest 14 dage efter indlevering af eksamensopgave, skal du til en mundtlig dialog, hvor du diskuterer opgaven med underviser. Dialogen, der er at betragte som en del af eksamen, har fokus på essayet. Bedømmelsen af kurset fastsættes på baggrund af den samlede præstation (80 % skriftlig opgave, 20 % dialog).
- Point
- 7,5 ECTS
- Prøveform
- Skriftlig afleveringMundtligt forsvar, 30 min. med opsyn.
- Prøveformsdetaljer
- Eksamen består af et skriftligt essay og en efterfølgende
mundtlig dialog
Essayet kan skrives individuelt eller i grupper af max 4 personer. Længde min. 21.600 og max 26.400 anslag, ved gruppebesvarelse + min. 6.750 og max 8.250 anslag pr. ekstra gruppemedlem.
Essayet skal omhandle et emne relevant for kurset og skal inkludere litteratur fra kurset. Studerende skal aflevere hele pensumlisten til kurset sammen med essayet. Essayet opfølges af en mundtlig dialog af en halv times varighed. Dialogen, der er at betragte som en del af eksamen, har fokus på essayet. Bedømmelsen af kurset fastsættes på baggrund af den samlede præstation (80 % skriftlig opgave, 20 % dialog). - Hjælpemidler
Politik for brug af generativ AI-software og Large Language Models i eksamener
Institut for Antropologi tillader brugen af generativ AI software og Large Language Models (AI/LLMs), såsom ChatGPT, i skriftlige eksaminer forudsat, at brugen af AI/LLMs fremlægges og specificeres (dvs. hvordan det er blevet anvendt og til hvilke(t) formål) i et bilag, der ikke tæller med i den pågældende eksamens omfang.
Hvis AI/LLMs anvendes som en kilde, gælder de samme krav om brug af citationstegn og kildehenvisning som ved alle andre kilder, da der ellers vil være tale om plagiat.
- Bedømmelsesform
- 7-trins skala
- Censurform
- Ingen ekstern censur
Intern censur
- Reeksamen
1. reeksamen: En ny opgave skal afleveres. Den nye opgave skal indleveres ved den udmeldte reeksamensdato.
2. reeksamen: En ny opgave skal afleveres. Den nye opgave indleveres ved næste eksamenstermin. For mere information omkring kurset se i www.kurser.ku.dk.
Kriterier for bedømmelse
Se målbeskrivelsen
Kursusinformation
- Sprog
- Dansk
- Kursuskode
- AANB18100U
- Point
- 7,5 ECTS
- Niveau
- Bachelor
- Varighed
- 1 semester
- Placering
- Forår
- Skemagruppe
- Ingen undervisning
Studienævn
- Antropologi studienævn
Udbydende institut
- Institut for antropologi
Udbydende fakultet
- Det Samfundsvidenskabelige Fakultet
Kursusansvarlige
- Kasper Tang Vangkilde (kasper.vangkilde@anthro.ku.dk)