NKEB15000U Nanobio 3
Nanobio 3
Bachelor uddannelse i nanoscience
Kurset vil formidle den videnskabelige baggrund for nanovidenskab og adresserer state-of-the-art anvendelser i lægevidenskab, miljøteknologi og sikkerhed. Kurset er baseret på introducerende forelæsninger om advancerede emner i nanovidenskab og kritisk læsning af nyligt publicerede artikler og review inden for området. Kurset vil også indeholde to laboratorieøvelser udført i mindre grupper af studerende.
Der er følgende obligatoriske afleveringer i løbet af kurset.
1 – To rapporter over udførte laboratorieøvelser
2 - Præsentation (20 min) af en videnskabelig artikel for de øvrige studerende
3 - Opponent på to af de andre studerendes præsentationer.
Kursets udbytte:
Det overordnede mål med kurset er at lære og forstå hvordan biologiske molekyler og / eller nanomaterialer kan udnyttes i nye biologiske anvendelser. Efter gennemførsel af kurset kan den studerende forvente af have opnået basal viden og kundskaber omkring.
Viden:
1 - Design af nye biomolekyler med nye indbyggede biokemiske funktioner
2 - Teknikker til at analyserer molekyler og materialer på nanoskala
3 - Design af nanomaterialer og udstyr til biologiske studier på nanoskala
4 - Kompetencer til at interagerer biologiske molekyler komplexer med overflader.
Tilegnet kundskab:
Etablering af protokoller og udførsel af eksperimenter under anvendelse af state-of-the-art udstyr til rådighed i bionano-laboratoriet.
Kritisk læsning og diskussion af videnskabelige artikler inden for det nanovidenskabelige område således at den studerende opnår at:
1 - Kunne forklare målsætning og metoder anvendt i den eksperimental nanovidenskab
2 - Kunne beskrive en række anvendelser af bionanovidenskab inklusive detaljerede specifikationer for anvendelsen
3 - Kunne diskuterer sammenhængen mellem materialer og deres anvendelse i bionanokemi (principper, tekniske udfordringer etc)
Review af nanovidenskabelige områder
Originale artikler inden for nanovidenskab
Protokoller for nanovidenskabelige eksperimenter og øvelser
- Kategori
- Timer
- Eksamen
- 1
- Forberedelse
- 149
- Forelæsninger
- 42
- Laboratorie
- 8
- Øvelseshold
- 6
- I alt
- 206
Den studerende får:
- jævnlig mundtlig og skriftlig feedback på de elektroniske quiz
- mundtlig og skriftlig kollektiv feedback på deres laboratorie rapporter
- individuel oral feedback på deres præsentation af artikelmateriale
- individuel skriftlig feedback ved kursus afslutning der opsummerer litteraturarbejde, laboratoriearbejde and oral eksam
- Point
- 7,5 ECTS
- Prøveform
- Mundtlig prøve, 20 minMundtlig eksamen uden forberedelsestid
- Krav til indstilling til eksamen
Laboratoriearbejdet er obligatorisk og skal gennemføres senest 3 uger inden eksamen med aflevering godkendelse af rapport over det udførte laboratoriearbejde.
Kritisk læsning og analyse af artikler er obligatorisk. Den studerende skal have præsenteret en artikel og kritisk have analyseret og evalueret to præsentationer af medstuderende.
- Hjælpemidler
- Uden hjælpemidler
- Bedømmelsesform
- 7-trins skala
- Censurform
- Ingen ekstern censur
Intern censor
- Reeksamen
For reeksamen skal de samme betingelser som for den ordinære eksamen være opfyldt senest 3 uger før reeksamen.
Kriterier for bedømmelse
Se målbeskrivelser
Kursusinformation
- Sprog
- Dansk
- Kursuskode
- NKEB15000U
- Point
- 7,5 ECTS
- Niveau
- Bachelor
- Varighed
- 1 blok
- Placering
- Blok 3
- Skemagruppe
- A (tirs 8-12 + tors 8-17)
- Kursuskapacitet
- 50
- Efter- og videreuddannelse
- Studienævn
- Studienævn for Fysik, Kemi og Nanoscience
Udbydende institut
- Kemisk Institut
Udbydende fakultet
- Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet
Kursusansvarlige
- Karen Laurence Martinez (martinez@chem.ku.dk)
Undervisere
Nikos Hatzakis