HFIB00733U FILO, Valgfag 3: Værklæsning
FILO, Optinal 3: Central Philosophical Text
Bacheloruddannelsen i Filosofi, 2016-ordningen
Alle kender dekonstruktionen, men ikke for det gode. Det er en litterær metode til at få en tekst til at sige alt muligt, også det modsatte af, hvad den siger; det er mistankens hermeneutik, men hermeneutikken holdt sig trods alt til at få en tekst til sige noget andet end det, den siger. Men nej, dekonstruktion er ikke metode, dekonstruktion er ikke litteraturvidenskab, og dekonstruktion er ikke hermeneutik. Dekonstruktion er opgør med metafysikken. Dekonstruktionen er det opgør, som indledes med Heidegger og fortsætter med Derrida, dvs. som begynder med værenstænkning og videreudvikles til forskelstænkning.
I dette værklæsningskursus skal det handle om at føre dekonstruktionen tilbage til kilderne, til et forhold til filosofiens tradition. Fokus vil være på bogen Limited Inc., hvis hovedanliggende er Jacques Derridas opgør med den amerikanske filosof John Searle, men som i videre perspektiv giver en placering af dekonstruktionen i forhold til samtidens filosofi og til filosofiens tradition.
I forelæsningerne vil dette blive suppleret med udsyn til Derridas lidt ældre arbejder inden for teoretisk filosofi, Grammatologien, Stemmen og fænomenet og Differance. Derved skulle det gerne fremgå, at hvor Derrida som Heidegger skelner mellem filosofi og tænkning, er det med hovedvægten lagt på filosofiens forhold til teksten og på filosofistudiets arbejde med den. Man må kunne læse, før man kan tænke.
Efter gennemgangen af dekonstruktionens teoretiske baggrund inddrages Derridas arbejde med aktuelle problemer inden for etik og religionsfilosofi. Her vil der især blive lagt vægt på problematiseringen af etik som ansvarsfralæggelse og på gentagelsen af religionens mulighed uden religion.
Bacheloruddannelsen i Filosofi, 2016-ordningen:
Modul 10: Værklæsning: HFIB00731E
LITTERATUR
Derrida: Limited Inc.//Limited Inc. (fr. 1990/eng. 1988)
Derrida: Donner la mort//Dødens gave (uddrag – fr. 1992/da. 2007)
Derrida: La voix et le phénomène//Stemmen og fænomenet (fr. 1997/da. 1997)
Derrida: Differance (fr. 1968/da. 2002)
Derrida: De la grammatologie (uddrag – fr. 1967/da. 1970)
Caputo: The Tears and Prayers of Jacques Derrida (1997)
Hägglund: Radical Atheism. Derrida and the Time of Life (2008)
Peeters: Derrida (fr. 2010/eng. 2012)
- Kategori
- Timer
- Forberedelse
- 162,75
- Holdundervisning
- 42
- I alt
- 204,75
- Point
- 7,5 ECTS
- Prøveform
- AndetFor detaljer, se studieordning.
- Censurform
- Ingen ekstern censur
Kriterier for bedømmelse
Bacheloruddannelsen i Filosofi, 2016-ordningen:
https://hum.ku.dk/uddannelser/aktuelle_studieordninger/filosofi/filosofi_ba_2016
Kursusinformation
- Sprog
- Dansk
- Kursuskode
- HFIB00733U
- Point
- 7,5 ECTS
- Niveau
- BachelorBachelor tilvalg
- Varighed
- 1 semester
- Placering
- Forår
- Skemagruppe
- .
- Studienævn
- Studienævnet for Medier, Erkendelse og Formidling
Udbydende institut
- Institut for Medier, Erkendelse og Formidling
Udbydende fakultet
- Det Humanistiske Fakultet
Kursusansvarlige
- Jesper Nielsen (jesn@hum.ku.dk)
Undervisere
Søren Gosvig Olesen