HLVK03884U Litteraturvidenskab/Moderne kultur: Litteratur- og kulturanalytisk emne: Magi og metapolitik: okkultur, weird fiction og håbet om genfortryllelse

Årgang 2025/2026
Engelsk titel

Comparative litterature: Magick and Metapolitics: Occulture, Wierd Fiction and the Hope fo Re-Enchantment

Uddannelse

Litteraturvidenskab og Moderne kultur

Kursusindhold

Dette kursus undersøger, hvordan størrelser som weird fictionfolk horror og spekulativ litteratur – i krydsfeltet mellem science fiction, horror og fantasy – ikke blot udfordrer genrer, men også etablerede forestillinger om modernitet, tradition og kultur.

Vi vil følge en bevægelse fra magi til occulture og videre til the weird, med nedslag i både europæiske, amerikanske og asiatiske traditioner. Undervejs diskuterer vi temaer som the eco-eerie, animisme og psykedelisk shamanisme, samt hvordan det guddommeligt feminine, heksekunst og aktivisme kan åbne op for alternative fremtidsvisioner. Hvad sker der, når fiktioner og alternative trossystemer som for eksempel ufologi bløder ind i virkeligheden?

Kurset kombinerer litterære analyser af blandt andre Algernon Blackwood, William S. Burroughs, Mariana Enriquez og Irene Solà med diskussioner af film og kunst som for eksempel Penda’s Fen og Onibaba, samt Suzanne Treister og Tai Shani. Teoretisk vil vi arbejde med begreber som hauntologi, spekulativ realisme, dekolonialisme, feminisme og folk marxism/spooky materialism inden for en metapolitisk rammesætning – herunder kulturkampens strategier og spørgsmålet om ideologikritikkens relevans i dag, hvor ikke bare venstrefløjen, men også den såkaldte alt-right benytter sig af memes, magi og magisk tænkning.

Målet er at blive klogere på det okkultes genkomst i både samtidskunsten og -litteraturen, men også i popkulturen, hvor den er allestedsnærværende, samt undersøge, hvordan okkultur, weird fiction og beslægtede former kan fungere som fabulerende laboratorium for tanker om andre verdener, andre subjekter og andre fremtider.

Kurset vil primært foregå på dansk, men med enkelte undervisningsgange på engelsk.

Et kompendium vil blive udarbejdet og en læseplan blive sendt rundt, hvoraf det vil fremgå, hvis det bliver nødvendigt at anskaffe sig yderligere materiale.

Forelæsninger, workshops, gruppearbejde
  • Kategori
  • Timer
  • Holdundervisning
  • 56
  • Forberedelse (anslået)
  • 280
  • Eksamen
  • 84
  • I alt
  • 420
Mundtlig
Individuel
Kollektiv
Løbende feedback i undervisningsforløbet
Peerfeedback (studerende giver hinanden feedback)
Point
15 ECTS
Prøveform
Skriftlig aflevering
Eksamensforudsætninger

 

 

Hjælpemidler
Alle hjælpemidler tilladt undtagen Generativ AI
Kriterier for bedømmelse